مزایای سیستم کتابخانه کتابا:

تاریخ انتشار: 1398/02/22 نویسنده: مدیر سیستم بازدید: 4,280 نفر نظرات: 0

خب دوستان ، توی این مقاله میخواییم با مزایای سیستم مدیریت کتابخانه کتابا آشنا بشیم. از جمله مزایای کتابا عبارتند از:

1- حذف هزینه خرید نرم افزار کتابخانه:

خیلی از کتابخانه ها به طور سالیانه ضررهای (مالی و غیر مالی) هنگفتی را بابت استفاده از سیستم های نامناسب کتابخانه ای متقبل می شوند. با استفاده از کتابا دیگر نیازی نیست بابت خرید و پشتیبانی و بروز رسانی نرم افزار کتابخانه هزینه ای پرداخت کنید، در عوض به ازای میزان مصرف خود می تونید حق اشتراک ماهانه و یا سالانه پرداخت کنید.

2- راه اندازی سریع و بدون نیاز به دانش فنی:

مدیران کتابخانه بدون نیاز به دانش فنی و تنها با ورود به آدرس اینترنتی        https://web.ketabaa.ir/Account/RegisterLibrary   میتوانند به سرعت کتابخانه خود را راه اندازی کنند و از امکاناتش بهره ببرند.

3- ثبت سریع کتب در کتابا:

با اتصال به کتابخانه ملی دیگر نیازی نیست تمام اطلاعات صفحه اول کتاب های خود را وارد سیستم کنید. در عوض کافیه شماره شابک کتاب ها را وارد کرده تا همه اطلاعات صفحه اول کتاب از کتابخانه ملی خوانده و در سیستم ثبت شوند. در اینجا هدف آن است که کارکنان و کتابداران بیشتر بر روی تصمیم گیری، نوآوری و نقشه های ذهنی خود به دانش زایی و دانش افزایی بپردازند و وقت و انرژی خود را کمتر صرف اموری چون ورود داده و امور فنی نمایند.

4- ارتقای نرم افزاری رایگان، سریع و دائم:

یکی دیگر از مزایای کتابا این است که شما دیگر نیازی به بروزرسانی نرم افزارها و یا اجبار به استفاده از نرم افزارهای قدیمی، به دلیل هزینه زیاد ارتقای آنها ندارید. از انجایی که نرم افزار کتابا مبتنی بر وب می باشد، ارتقاها به صورت اتوماتیک رخ میدهد و دفعه بعد که شما به سیستم کتابخانه خود وارد میشوید، به نرم افزار اعمال میشوند. وقتی شما برای مدیریت کتابخانه خود از کتابا استفاده کنید بدون نیاز به پرداخت پول برای رفع خطاها و یا ارتقای نرم افزار، از آخرین نسخه آن بهره مند میشوید.

5- قابلیت اطمینان بیشتر به داده:

برخلاف نرم افزارهای کتابخانه ای تحت ویندوز، که اگر کامپیوتر شما کرش کند (کرش به حالتی گفته میشود که کامپیوتر به طور کامل قفل شود و حتما باید ان را ریست کرد) و یا مورد حمله هکرها قرار گیرد منجر به از دست رفتن تمام داده های ارزشمند شما خواهد شد، نرم افزار کتابخانه کتابا با وجود کرش شدن سیستم کامپیوتری شما نیز همه داده های شما را در خود ذخیره کرده  و کماکان در دسترس شما قرار میدهد. در دنیایی که تنها تعداد اندکی از کاربران به طور مرتب و منظم از داده های مهم و حساس خود نسخه پشتیبان تهیه میکنند، کتابا حرف آخر در زمینه محافظت از داده ها به شمار می رود.

6- هزینه های کامپیوتری کمتر:

شما برای اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، نیازی به استفاده از یک کامپیوتر قدرتمند و گران قیمت ندارید.  از آن جائی که نرم افزار کتابخانه کتابا تحت وب اجرا می شود، نه بر روی یک پی سی دسکتاپ، پی سی دسکتاپ شما نیازی به توان پردازشی زیاد یا فضای دیسک سخت که نرم افزارهای دسکتاپ محتاج آن هستند ندارد. وقتی شما یک برنامه کاربردی تحت وب را اجرا می کنید، پی سی شما می تواند ارزان تر، با یک دیسک سخت کوچک تر، با حافظه کم تر و دارای پردازنده کارآمدتر باشد.

در واقع، پی سی شما در این سناریو حتی نیازی به یک درایو CD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرم افزاری بار نمی شود و هیچ سندی نیاز به ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد.

7- کارایی توسعه یافته:

با وجود برنامه های کم تری که منابع کامپیوتر شما، خصوصا حافظه آن را به خود اختصاص می دهند، شما شاهد کارآیی بهتر پی سی خود هستید. به عبارت دیگر کامپیوترهای متصل به نرم افزار کتابا ، سریع تر بوت و راه اندازی میشوند زیرا آن ها دارای فرآیندها و برنامه های کمتری هستد که به حافظه بار میشوند.

8- دسترسی جهانی به منابع کتابخانه ای:

آیا تا به حال کارهای مهم خود را از محیط کار به منزل برده اید؟ و یا تاکنون به همراه بردن لیست اطلاعات را فراموش کرده اید؟ این موضوع در کتابا رخ نمیدهد. زیرا شما اسناد و اطلاعات خود را حمل نمیکنید در عوض، این اسناد و فایل ها بر روی کتابا می مانند و شما میتوانید از هرجاییکه یک کامپیوتر و یا یک گوشی همراه با قابلیت اتصال به اینترنت وجود داشت به آن دسترسی پیدا کنید.

9- در اختیار داشتن آخرین و جدیدترین نسخه:

یکی دیگر از مزایای استفاده از کتابا این است که وقتی شما اطلاعات یک سند را در خانه تان ویرایش میکنید، این نسخه ویرایش شده همان چیزی است که وقتی در محل کار خود به آن دسترسی می یابید مشاهده میکنید. کتابا همواره آخرین نسخه از اسناد و اطلاعات شما را میزبانی میکند و تا وقتی شما از کتابا استفاده کنید هیچ گاه در معرض خطر استفاده از یک نسخه تاریخ گذشته نخواهید بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *